Vychovejme děti tak, aby nemusely v dospělosti hubnout

„My jsme dříve jedli všechno a jsme zdraví!“, slýchám často od starších generací.
Nejen, že zdraví nejsme, ale naše děti dnes mají úplně jiné možnosti, než jsme měli my. Množství, rozmanitost a cenová dostupnost potravin na každém rohu je absolutní doménou dnešní doby. Jak v této době vychovat své dítě, aby nemuselo v dospělosti hubnout a řešit zdravotní komplikace?
Představte si, že by vaše dítě vyrostlo bez diet, bez zbytečných bojů s váhou a s přirozeným vztahem k jídlu. Není to utopie – stačí položit správné základy už v raném věku.

MNOŽSTVÍ TUKOVÝCH BUNĚK
"Celá rodina byla vždy tlustá, má to v genech." Bohužel, větší zásobu tukových buněk získáváme s věkem.
Mnoho rodičů netuší, že počet tukových buněk se formuje natrvalo až po narození, ne před ním.
To, že byla tlustá moje babička i maminka, neznamená, že musím být tlustá také. Často svádíme své problémy na rodiče, vzdáváme se odpovědnosti a snahy cokoli změnit.
Dítě přebírá základní genetickou výbavu a pokud jej od malička učíme stravovat se stejně, jako se stravujeme my, je i pravděpodobné, že se genetická výbava projeví stejně, jako u nás. Zásadní vliv zde má tedy i výchova a rodinné vzorce.
Pokud se dítě stravuje od základu nevhodně, zakládáme mu tím mimo jiné větší množství tukových buněk, které v dospělosti jen tak nezmizí, mohou být pouze „vypnuté“. Dítě má poté naděleno z dětství větší riziko nadváhy.

Z ČEHO DĚTI PŘIBÍRAJÍ NEJVÍCE?
Tuky, cukry, telefony nebo snad málo pohybu?
Hlavní viníci nadváhy u dětí nejsou ani tak tuky, ale především:
-
Množství cukru
Sladké nápoje, sušenky, slazené jogurty a cereálie, které se často doporučují jako nejvhodnější snídaňový rituál. Rodiče k němu i často sáhnout, protože cereálie s mlékem jsou jednoduché na přípravu a dítě je většinou sní.
Proč je ale jí, je právě z důvodu velkého množství jednoduchých sacharidů (cukrů), které dítěti sice chutnají, ale neprospívají v žádném ohledu. Navíc cereálie neobsahují tolik důležitou bílkovinu a vlákninu.
-
Ultra zpracované potraviny
Různé pochoutky plné aditiv, syntetických barviv způsobujících dětskou hyperaktivitu nebo ztužených tuků zvyšující riziko obezity. Fast food, sušenky, jídlo ve tvaru zvířátek všech barev, polotovary nebo hydrolyzovaná hotová jídla (polévky, hlavní jídla).
Mezi neznámější kontroverzní barviva v potravinách uvádím ty nejběžněji používaná:
- E102, E110, E120, E123, E124, E133, E210, E211, E220, E249, E250, E620 – E625, E951, E952, E954, E967.
Vysvětlivky k pár z nich zmíním zde, ale více o Éčkách v samostatném článku.
!!! E120 – Kyselina karmínová – Košenila je derivát antrachinonu, potencionálního karcinogenu. Využívá se jako barvivo do salámů, cukrovinek, mléčných výrobků, džemů, instantních polévek, různých nápojů, žvýkaček, kompotovaných třešní, oplatek, dortových směsí a do mnoha dalších potravin, u kterých je žádoucí jejich jasná, červená barva.
V salámech a uzeninách je často název „Barvivo: Košenila“ nebo „Barvivo E120“.
Zajímavý fakt je, že kyselina karmínová se získává z vodných, vodně alkoholických nebo alkoholických extraktů košenily, které jsou ze sušených těl samiček hmyzu Dactylopius coccus Costa.
!!! E124 – Ponceau 4R – červené barvivo získáno synteticky z kamenouhelného dehtu.
U dětí může vyvolat či zhoršovat hyperaktivitu. Může způsobit astma, horečky a na pozoru by měli být zejména lidé citliví na aspirin. Často v těchto potravinách: kečupy, cukrovinky, marmelády, pudinky, žvýkačky, mléčné výrobky, limonády, zmrzliny a kompotované ovoce.
!!! E133 – Brilantní modř FCF – Používá se k modrému barvení limonád, sladkostí, zmrzlin, cukrovinek, pekařských výrobků, cereálií nebo pudinků. Studie zjistily výskyt zhoubných nádorů v místě injekčního vpichu nebo po požití. Na pozoru by však měli být zejména lidé citliví na aspirin. Může způsobit astma, kopřivku či jiné alergické reakce. Dávejte si tedy pozor na potraviny, které nás i naše děti lákají na modrou barvu (gelová potravinářská barviva na sladké pečení, Fanta, Pedro, Mentos, m&m’s, různé želé bonbóny nebo i wasabi.
!!! E621 – L-glutaman sodný – Bývá označován i zkratkou MSG a známe ho pod nově přijatým názvem „umami„.
V potravinářském průmyslu je glutaman sodný nejvíce používaným dochucovadlem – látkou zvýrazňující chuť a vůni. Používá se hojně v mnoha kořenících směsích, sójových omáčkách, instantních pokrmech jako polévky a omáčky, v konzervovaných jídlech. Dále v masných výrobcích, výrobcích z ryb, uzeninách, nebo smažených brambůrkách, slaných pochutinách, kde slouží jako náhrada soli.
Stejně jako u kyseliny glutamové (E 620) se nejčastěji jako nežádoucí účinek uvádí bolesti hlavy, trávicí potíže, zvracení. Tyto příznaky bývají označovány souhrnným názvem „syndrom čínských restaurací“. Glutamanu nejen sodnému, ale i draselnému (E622) , vápenatému (E 623), amonnému (E624) a hořečnatému (E625) by se měly vyhýbat těhotné a kojící ženy, děti, staří lidé a lidé s cévním onemocněním, cukrovkou, onkologičtí pacienti, lidé citliví na aspirin.
„Bílkovinný hydrolyzát, sójový hydrolyzát, hydrolyzované proteiny, kvasničný extrakt, autolyzované kvasinky, kaseinan sodný nebo vápenatý„, to vše jsou také glutamáty.
!!! E952 – Cyklamáty – Používá se jako umělé sladidlo, které je až 40x sladší než běžný cukr a přidává se do nealkoholických nápojů, potravin pro diabetiky, nízkoenergetických potravin. Bylo zjištěno, že používáním směsi cyklamátů se sacharinem vyvolává vyšší výskyt rakoviny močového měchýře. Současně také stále probíhá výzkum vlivu cyklamátů na náš Mikrobiom.
!!! E954 – Sacharin a jeho soli – Používá se jako umělé sladidlo, často se používá ve spojení s aspartamem a je 200-700 krát sladší než běžný stolní cukr.
Sacharin se používá do nealkoholických nápojů, potravin pro diabetiky, nírkoenergetických potravin, žvýkaček, zavařenin, majonéz, hořčic, stolních sladidel, vitaminových přípravků a některých druhů piv nebo cukrovinek.
Při nadměrném užívání je vyšší riziko výskytu rakoviny močového měchýře a zvýšení účinků karcinogenních látek. Testováním byl zjištěn vyšší výskyt zhoubných onemocnění dělohy, vaječníků, kůže, krvinek a dalších orgánů.
-
Přejídání a emoční jedení
Dítě jí nejen podle hladu, ale i ze stresu nebo ze zvyku.
Emoční jedení vzniká, když dítě spojuje jídlo s emocemi, jako je nuda, úzkost nebo smutek. Pokud jídlo používáte jako výchovný nástroj nebo uklidňující prvek, dítě se nemá šanci nenaučit rozpoznávat přirozené signály hladu a sytosti. Tento zvyk si často nese do dospělosti, což může vést k problémům s nadváhou a celkovému vztahu k jídlu. Je potřeba se naučit pomoci dětem zvládat emoce jinými způsoby. Například hrou, fyzickou aktivitou nebo rozhovorem.
Používáte sladkosti za odměnu, jídlo jako trest, nástroj pro vyjednávání (když to nesníš, nepůjdeš ven!), nebo snad jako prvek ke zvládání vzteku (při vzteku dáme dítěti do ruky rohlík, aby se uklidnilo). Doporučuji vám tyto věci okamžitě odbourat. Máte-li tyto nebo podobné problémy, můžete se objednat na konzultaci a probereme konkrétní situace.
-
Pohyb a jeho vliv na ukládání tuků u dětí
Pohyb hraje klíčovou roli pro ukládání tuků u dětí. Pravidelná fyzická aktivita nejenže pomáhá spalovat přebytečnou energii, ale také zvyšuje citlivost na inzulin, což vede k lepší regulaci hladiny cukru v krvi.
Aktivní děti mají vyšší podíl svalové hmoty, která spaluje více kalorií i v klidovém režimu, a tím přirozeně snižuje riziko nadváhy. Nedostatek pohybu vede k ukládání tuků, zejména pokud je spojen s dlouhým sezením ve škole, poté u počítače a nezdravými stravovacími návyky.
Proto je důležité podporovat přirozený pohyb dítěte formou hry, sportu a pravidelných venkovních aktivit.

Jakým potravinám se vyhnout obloukem?
Myslíte si, že „dětské“ potraviny jsou zdravé? Omyl! Některé z nich mohou vést k nadváze a špatným stravovacím návykům na celý život. Na které si dát opravdu pozor? 👇
Mnoho potravin určených pro děti se tváří jako zdravé, ale při bližším zkoumání obsahují vysoké množství cukru, nezdravých tuků, umělých barviv a konzervantů. Slovo „dětské“ na obalu neznamená automaticky zdravější variantu. Legislativa umožňuje označování potravin jako dětských bez přísnějších nutričních požadavků, což často vede k zavádějícím marketingovým praktikám.
Mezi problematické „dětské“ potraviny patří:
-
Slazené mléčné výrobky
Jogurty s příchutí, pudinkové dezerty a mléčné nápoje často obsahují více cukru než sladkosti. Vhodnější variantou je kvalitní bílý jogurt, kefír nebo jiný zakysaný výrobek oslazený ovocem, přesnídávkou nebo domácí marmeládou.
-
Dětské cereálie
Často plné cukru a ochuzené o vlákninu a bílkoviny. Pokud jsou navíc spékané, obsahují tolik cukru, že by Coca Cola mohla závidět. Vhodnější varianta je domácí granola nebo domácí ovesná kaše. Příprava vám nezabere více, než pár minut.
-
Dětské sušenky a piškoty
I když se tváří jako vhodné pro nejmenší, obsahují cukr a nekvalitní tuky. Sušenky obsahují ztužené tuky, které jsou naprosto zásadní pro metabolismus tuků.
Ztužené tuky narušují rovnováhu mezi „dobrým“ HDL a „špatným“ LDL cholesterolem, což vede k vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění už od dětství (dětský organismus snese hodně, ale negativní vliv skrytých hrozeb se počítá a je pravděpodobné, že se dítě bude se zdravotními problémy potýkat dříve, než si sami dokážeme uvědomit).
Tyto tuky zpomalují metabolismus a přispívají k větší tvorbě tukových buněk, což zvyšuje riziko nadváhy a obezity.
Ztužené tuky (transmastné kyseliny) jsou jednou z nejproblematičtějších složek v dětské stravě. Nacházejí se v průmyslově zpracovaných potravinách, jako jsou sušenky, margaríny, snacky, fast food nebo instantní jídla. Tyto tuky vznikají procesem hydrogenace, který prodlužuje trvanlivost výrobků, ale zároveň zhoršuje jejich vliv na zdraví.
-
Sladkosti jako odměna
Vytvářejí nezdravý vztah k jídlu. Dítě bude mít vytvořený velmi silnou vazbu s jídlem pokaždé, když se mu podaří překonat v životě jakoukoli překážku. Současně se může jídlem trestat za neúspěch.
-
Slazené nápoje
Džusy, limonády i „dětské“ ovocné nápoje jsou další skrytou hrozbou v příjmu fruktózy. Voda je základ.

JAKÉ POTRAVINY ZAŘADIT?
Abychom podpořili zdravý vývoj dětí a předešli budoucím problémům s nadváhou, je důležité zaměřit se na kvalitní a vyváženou stravu bohatou na základní makroživiny – bílkoviny, sacharidy a tuky.
Bílkoviny – základ pro růst a sytost
Bílkoviny jsou klíčové pro vývoj svalové hmoty, imunitního systému i správnou funkci metabolismu. Pomáhají také udržet delší pocit sytosti a snižují riziko přejídání. Nejlepší zdroje bílkovin pro děti zahrnují:
-
Kvalitní maso (kuřecí, hovězí, krůtí, ryby)
-
Vejce
-
Mléčné výrobky (neslazené jogurty, tvaroh, kysané mléčné výrobky, sýr)
-
Luštěniny (čočka, cizrna, fazole)
-
Obiloviny (pseudoobilovina quinoa)
Sacharidy – energie pro růst a pohyb
Sacharidy by měly pocházet převážně z komplexních zdrojů, které poskytují dlouhodobou energii a jsou bohaté na vlákninu. Naopak jednoduché cukry je vhodné omezit, aby se předešlo výkyvům hladiny cukru v krvi a podpořila stabilní energetická úroveň dítěte. Doporučené zdroje sacharidů:
-
Celozrnné pečivo, rýže a těstoviny
-
Brambory a batáty
-
Ovoce a zelenina
-
Ovesné vločky
-
Luštěniny
Tuky – nezbytné pro vývoj mozku a hormonální rovnováhu
Zdravé tuky jsou důležité pro správný růst, vývoj mozku a vstřebávání vitamínů. Je klíčové zaměřit se na kvalitní tuky a vyhýbat se transmastným kyselinám. Nejlepší zdroje zdravých tuků:
-
Olivový a řepkový olej
-
Avokádo
-
Tučné ryby (losos, makrela)
-
Ořechy a semínka
-
Máslo (v přiměřeném množství)
Vyvážená strava, která obsahuje všechny tyto složky, nejenže podpoří zdravý růst a vývoj dětí, ale také pomůže předejít nadměrnému přibírání na váze a podpoří správné stravovací návyky na celý život.

JÍDLO JAKO ZÁKLAD SEBEPÉČE
Jídlo není odměna, ani trest. Jídlo je jeden z nástrojů pro přežití a základní um každého člověka.
Naučit dítě zdravě jíst je jako učit ho čistit si zuby. Zpočátku to chce vedení a rutinu, ale časem se stane přirozenou součástí života. Zdravý vztah k jídlu je investice do budoucnosti – dítě, které se naučí naslouchat svému tělu, nebude muset v dospělosti bojovat s dietami.
-
Pohoda u jídla: Proč je klid důležitější než si myslíte?
Dítě by nemělo jíst ve stresu, pod tlakem ani ve spěchu. Pokud je jídlo spojeno s negativními emocemi (nátlakem, zákazem, trestem), hrozí, že se v budoucnu stane zdrojem úzkosti. Klidná atmosféra u stolu podporuje lepší trávení a přirozenou regulaci příjmu potravy.
-
Prevence odmítání jídla: Síla nápodoby
Nejlepší způsob, jak naučit dítě zdravě jíst, je být mu příkladem. Dítě neudělá to, co mu řeknete – ale to, co vidí u vás. Když rodiče jedí s chutí pestrou a vyváženou stravu, dítě je bude následovat.
-
Jídlo není odměna ani trest
Jídlo je základní potřeba, ne prostředek k výchově. Když dítě jídlem odměňujeme („Sněz zeleninu a dostaneš sladkost“), učíme ho, že zdravé jídlo je povinnost a nezdravé odměna. Stejně tak platí, že jídlo by nemělo být trestem ani útěchou – jinak se v dospělosti může stát emoční berličkou.
-
Jíst správně = základ sebepéče
Naučit dítě zdravě jíst je jako učit ho čistit si zuby nebo se oblékat v zimě do teplejšího oblečení. Je to těžké, protože my sami jsme byli vychováni jinak, ale věřte mi, že s trochou sebezapření to jde a velmi brzy uvidíme výsledky. Zdravý vztah k jídlu je totiž investice do budoucnosti – dítě, které se naučí naslouchat svému tělu, bude vědět, jak se najíst a co dělat v jakékoli situaci.

BANÁNOVÉ LÍVANCE BEZ CUKRU
Tyto lívance jsou přirozeně sladké díky banánům, obsahují bílkoviny z vajec, vloček a jsou skvělým zdrojem energie. Perfektní jako snídaně nebo svačina!
Ingredience:
- 1 zralý banán
- 2 vejce
- 3 lžíce ovesných vloček (mleté nebo celé)
- ½ lžičky skořice (volitelné)
- Kapka oleje na smažení (kokosový, řepkový)
- Tvaroh
- Ovoce (jahody, borůvky, maliny)
Postup:
- Banán rozmačkejte vidličkou na kaši.
- Přidejte vejce, ovesné vločky a skořici. Vše dobře promíchejte, aby vzniklo hladké těsto a nechte 10min, odpočinout.
- Na pánvi rozehřejte trochu oleje a smažte malé lívance z obou stran dozlatova.
- Podávejte s tvarohem a čerstvým ovocem.
💡 Tip: Lívance můžete osladit lžící čekankového nebo javorového sirupu pro lepší chuť (pokud přecházíte z klasického slazení). Pokud vaše dítko teprve učíte jíst, doporučuji slazení nepřídávat.
Chutné, výživné a bez přidaného cukru – ideální pro malé jedlíky! 🍌🥞