Pravda o doplňcích stravy
Co jsou vlastně doplňky stravy a má cenu je užívat preventivně? Co vám hrozí, pokud nemáte dostatek vitamínů ve stravě? Na konci článku se dozvíte 10 obecných zásad pro užívání doplňků stravy.
Doplňky stravy, vitamíny, minerály, antioxidanty. Každodenní téma a různé pohledy. Od názoru, že užíváním vitamínů si tvoříte pouze drahou moč, až po názory, že nedostatek vitamínů je příčinou většiny civilizačních chorob. Dozvíte se, co jsou to vlastně doplňky stravy, proč jsou vitamíny a minerály v těle důležité a co hrozí, pokud nemáte dostatek těchto látek. Na závěr doporučení na distributory, kteří dodávají přírodní a skvěle složené komplexy vitamínů a minerálních látek.
Co jsou doplňky stravy?
Doplňky stravy jsou biologicky aktivní látky stejného charakteru, jako látky vyskytující se v našem těle. Převážně se jedná o vitamíny, minerály a další látky s nutriční hodnotou, které ale nejsou léčiva.
Užívají se při nedostatečném příjmu z pevné stravy, v zimním období, při sportu nebo v době nemoci, kdy se jejich potřeba zvyšuje. Dobrým příkladem jsou omega 3 (DHA a EPA), které bych doporučila užívat většině populace, protože nejen, že omega 3 máme v běžném jídelníčku nedostatek, ale mnohonásobně v něm převyšuje omega 6. Pro správné fungování našeho imunitního systému, udržení zdravého mozku a pro regulaci krevního tlaku je ale důležitý právě poměr těchto esenciálních mastných kyselin.
Dle světová zdravotnická organizace se za ideální poměr omega 3 a 6 považuje 4:1. V ČR průzkumy ukazují, že běžná populace má poměr 15:1. Zejména u dětí je vhodné doplnění omega 3 jako prevence vysokého krevního tlaku v dospělosti, zlepšení schopnosti učení i pozornosti. O polynenasycených mastných kyselinách ale bude samostatný článek.
Co jsou vitamíny a minerály a proč jsou v těle důležité?
Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro biochemické funkce při metabolismu živin na energii, transportu cukrů, produkci životně důležitých hormonů, rozkladu aminokyselin a například některé vitamíny skupiny B jsou prekurzorem pro tvorbu neurotransmitérů v mozku. Pokud je těchto látek nedostatek, jsou příčinou špatné nálady, nervozity či jiných psychosomatických potíží (bolesti břicha, hlavy, vyčerpanost nebo špatná koncetrace). Nejznámější neurotransmitér je dopamin (hormon štěstí) a adrenalin.
Vitamíny a minerály jsou vlastně základní stavební složkou zdravého těla. Pro lepší pochopení uvedu příklad ze života. Puzzle, jako tělo, je složeno z mnoha dílků. Každý z nich má svou funkci a chybí-li byť jeden jediný, obrázek nebude kompletní, potažmo tělo nebude zdravě fungovat. Vitamíny a minerály by byly rámečkem celého obrázku.
V omezeném množství si sice některé z vitamínů naše tělo dokáže vyrobit samo, ale pro správné fungování všech fyziologických procesů je jejich každodenní doplňování nezbytné.
Legislativa nám sice tvrdí, že v pestrém a rozmanitém jídelníčku je adekvátní příjem všech živin, nicméně potřebné množství se u každého z nás výrazně liší. Obecně platí fakt, že většina obyvatel má příjem vitamínů a minerálů nižší, než je průměrná potřeba. Je to z mnoha různých důvodů.
Proč tedy užívat doplňky stravy?
Zrychlený životní styl, který nám zabraňuje soustředit se více na sebe a neschopnost poznat, kdy nám tělo dává signály, že mu něco chybí.
Sedavé zaměstnání, která brání přirozenosti a základní potřebě pohybu, pobytu na slunci a v přírodě.
Nekvalitní zdroje potravin, pesticidy a ultrazpracované potraviny, alkohol, kouření, časté redukční diety, užívání léků, vrcholový sport. To je malý výčet možných důvodů, které zvyšují potřebu jednotlivých živin.
Faktem je, že užívání doplňků stravy není nic nového. Jejich užívání se datuje již v první polovině 20. století a i tehdy se užívaly jako prevence hypovitaminózy (nedostatek vitamínů) a z toho vyplývajících problémů.
Co nám způsobuje nedostatek vitamínů a minerálů (hypovitaminóza)?
Pokud máme nedostatek těchto látek v těle, nazýváme to hypovitaminóza. Ta může vzniknout i při různých zdravotních komplikacích a nemocech, kdy tělo nezvládá tyto látky vstřebávat. Dlouhodobý nedostatek živin může způsobovat různé problémy. Mohou to být i ty, které jsme přijali jako běžnou součást života. Jsou ale většinou signálem pro nedostatek.
Příkladem mohou být lomivé nehty, akné, padání vlasů, únava, nekvalitní spánek, stres, nervozita, neschopnost učení, autoimunitní onemocnění, šeroslepost, psychosomatické problémy (bolest hlavy, bolest břicha, migrény).
Zásadním problémem je ale nedostatečná imunita. Kvalitní zdroje a dostatečné množství příjmu vitamínů a minerálů posiluje imunitu a zesiluje antioxidační schopnosti organismu. Jsme tedy odolnější vůči nemocem, virům i bakteriím.
Lze tedy tvrdit, že dostatek biochemických látek v této podobě může fungovat jako prevence již všeho zmíněného.
Užívání doplňků stravy jako prevence?
Doporučené denní množství (DDD, GDA), nebo referenční hodnoty příjmu (RDI) jsou pojmy pro vyjádření optimálního, denního množství příjmu. Nezohledňují se v něm ale faktory, které optimální příjem ovlivňují. Nejen, že je jejich potřeba individuální s ohledem na konstituci jednotlivce, ale je potřeba zohlednit zdravotní stav, životní styl, sportovní výkonnost, užívání léků a mnoho dalších faktorů. V dnešní době je prakticky nemožné přijmout optimální dávky pouze ze stravy.
Možná je troufalé tvrdit, že jsou dnešní problémy důsledkem nedostatečného příjmu základních živin, ale lze tvrdit, že to tento důvod být nemůže?
Pravidelné a správné užívání doplňků stravy umožní vytvořit v těle krátkodobou zásobu aktivních látek a tím zvýšit odolnost organismu. O správnosti a vhodném množství je dobré poradit se s odborníkem, který bude schopen zhodnotit vaši individuální situaci a nastavit suplementační plán.
10 obecných zásad při užívání doplňků stravy
- 1. Prvním obecným pravidlem je, že všechny doplňky stravy jsou lépe vstřebávány s jídlem, díky aktivaci enzymů, které vstřebatelnost zvyšují.
- 2. Pokud berete ohled na denní bioritmy, je vhodné užívat vitamíny skupiny B a železo dopoledne. Pro maximální vstřebatelnost železa užívejte společně s vitamínem C.
- 3. Vitamíny rozpustné ve vodě nezapíjejte kávou. Káva tyto vitamíny z těla vylučuje (především vitamíny skupiny B).
- 4. Pokud užíváte rozpustnou vlákninu, vždy jí zapíjejte dostatečným množstvím vody. Vláknina totiž ve střevech bobtná a teprve tehdy je vhodnou potravou pro střevní bakterie. V opačném případě může způsobit zácpu.
- 5. Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) je vhodné užívat s jídlem. Bez tuku by byla vstřebatelnost těchto vitamínů minimální.
- 6. Látky s anabolickým účinkem, jako je hořčík, zinek, aminokyseliny nebo sedativní byliny (meduňka, heřmánek) je vhodné užívat před spaním.
- 7. Vitamín D3 užívejte vždy dopoledne. Vitamín D se totiž běžně syntetizuje v kůži, která je vystavena ultrafialovému záření ze slunce. To vrcholí v poledne. Má tedy stimulační účinek a potlačuje tvorbu melatoninu. Při užívání večer by mohl narušit kvalitu spánku.
- 8. Kombinujte vitamíny D3 a K2. Oba vitamíny pracují s vápníkem. Každý trochu jinak, ale společně jsou schopni dostat vápník do kostí a zabrání jeho zachycování v cévních stěnách.
- 9. Minerály a stopové prvky jsou rozdílně vstřebávány z různých zdrojů potravin. Z rostlin se využije méně látek, než z živočišných zdrojů. Rostlinná strava obsahuje více antinutričních látek, které snižují biologickou využitelnost. Platí tedy, že pro získání stejného množství minerálních látek musíme sníst mnohonásobně větší množství potravy rostlinného původu. Při vybírání se tedy dívejte, co je zdroj.
- 10. Užívejte doplňky stravy v různých denních dobách. Nevhodnými kombinacemi jsou například B12 a C (vitamín C snižuje vstřebatelnost vitamínu B12). Další nevhodnou kombinací je K a E (vitamín K krev zhušťuje, urychluje hojení ran a naopak vitamín E je účinný proti krevním sraženinám).
Mějte stále na paměti, že vitamíny a minerály nejsou léky. Mohou mít podobné účinné látky, ale pokud máte zdravotní problémy, vždy je konzultujte s odborníky a lékaři.
Doporučené značky a distributoři
BrainMax
BrainMax je česká značka, která vyrábí špičkové doplňky stravy. Zakládají si na bio původu, aby ve výrobcích nebyla zbytečná chemie a škodlivé příměsi. Při pěstování plodin jsou aplikovány přírodně prospěšné postupy.
Viridian
Viridian je rodinná firma z Velké Británie, která nejen že vyrábí naprosto špičkové produkty, ale velkou částí přispívá charitativním organizacím podporující životní prostředí. Produkty obsahují pouze čistou směs nemodifikovaných, bioaktivních složek. Neobsahují přidaný cukr, barviva, ani ochucovadla. Všechny výrobky jsou složením veganské. Firma si zakládá na tom, že žádná ze složek nebyla testovaná na zvířatech. Navíc jsou všechny obaly produktů ekologické a vyráběné z recyklovaných materiálů.
Ekolife
Ekolife je úspěšná Slovinská značka, specializující se na lipozomální vitamíny, chelatované minerály a další vynikající doplňky stravy prověřené a podložené klinickými studiemi. Značku založily dvě maminky, výživové specialistky, které si zakládají na zdravém životním stylu. Díky unikátní technologii lipozomů jsou z hlediska vstřebatelnosti tyto doplňky naprostou špičkou. Umožňují transport účinných látek přímo k buňkám a tím se v těle zajistí maximální využití.
Mycomedica a Yaomedica
Tyto značky založil Milan Schirlo, známý odborník na vitální houby a terapeut tradiční čínské medicíny. Jedná se o Českou značku, která ctí rovnocenné partnerství a dobré vztahy se zaměstnanci, zákazníky i obchodními partnery vnímá jako základ dobrého podnikání. Kvalitní zdroje a férovost značky zaručuje to, že nekoupíte pouhou reklamu, ale skutečně účinný produkt. Na stránkách Mycomedica si můžete požádat o bezplatnou konzultaci, takže výsledný nákup bude cílený na problém, který řešíte.